Розвиток органічного руху в Україні продовжується, черговим свідченням чому є, зокрема, Дев’ята  Міжнародна науково-практична конференція «Органічне виробництво і продовольча безпека», яка успішно відбулася 27-28 травня 2021 року в Житомирі.

Організаторами Конференції стали Поліський національний університет, Федерація органічного руху України та Поліський Центр органічного виробництва «Полісся Органік». Захід відбувся за підтримки Проєкту «Німецько-українська співпраця у сфері органічного сільського господарства».

Зважаючи на необхідні заходи безпеки, цього разу більша частина експертів приймала участь у заході у формі он-лайн, перебуваючи – хто вдома, хто за місцем постійної роботи. Але навіть подібні умови не завадили провести конференцію, за оцінками присутніх, на традиційно високому рівні.

Основною метою проведення цієї поважної конференції було ознайомлення з результатами наукових досліджень, практичним досвідом, обмін думками щодо вирішення актуальних питань розвитку органічного виробництва в Україні та світі. У роботі заходу прийняли участь 110 фахівців не лише з різних куточків України, але також з Литви.

Основними напрямами дискусії цьогорічної конференції стали: проблеми та перспективи розвитку органічного виробництва; роль органічного виробництва у формуванні продовольчої безпеки; органічні технології виробництва в агрономії; особливості виробництва органічної тваринницької продукції; маркетинг органічної продукції; роль системи вищої освіти у підготовці фахівців з органічного виробництва; переробка  органічних  відходів та виробництво добрив; біоенергетичні системи в аграрному виробництві, питання органічного бджільництва тощо.

На конференції з доповідями виступили: проректор Поліського національного університету Люлмила Романчук, Голова Правління Федерації органічного руху України Євген Милованов, національний довгостроковий експерт Проєкту «Німецько-українська співпраця в галузі органічного сільського господарства» Олександр Каліберда, професор Національного університету водного господарства та природокористування Петро Скрипчук, в.о.  директора  Волинської державної  сільськогосподарської  дослідної  станції  Інституту  картоплярства НААН України Оксана  Пузняк, викладачі ПНУ Віталій Данкевич та Світлана Фурман, старший науковий співробітник Інституту сільського господарства Полісся НААН Олександр Стецюк. Увагу учасників конференції привернули презентації литовських доповідачів, зокрема Голови  правління  Литовської  асоціації сільськогосподарських кооперативів «Кооперативний шлях» Йонаса  Кузминскаса, професора  Клайпедського  університету Юліуса Раманаускаса, директора Європейського  інституту  регіональної  політики Гедимінас  Радзявічюса, директора  Науково-дослідного інституту розвитку бізнесу та сільського розвитку, Академія сільського  господарства  Університету  Вітаутаса  Магнуса Яна  Жуковскіса, представника Інститута  садівництва,  Литовського дослідницький  центра  сільського  та  лісового  господарства Аудроне  Іспіряна, доцента Клайпедського університету Алгірдаса  Гедрайтіса, інших науковців та експертів.

Голова Правління Федерації органічного руху України Євген Милованов під час конференції не лише наголосив на доречності зважати на уроки нинішньої кризової ситуації, доцільності органічним фермерам звертати більше уваги на розширенні мережі прямих продаж своєї продукції, але й підтвердив наміри провести у червні поточного року виставку «ОРГАНІК-2021», у вересні Всеукраїнський Ярмарок органічних продуктів, яких так чекають споживачі, а в листопаді – спільно з Науково-методичним Центром вищої та фахової передвищої освіти – Міжнародної науково-практичної конференції «Органічне агровиробництво: освіта і наука».

В рамках Конференції учасникам було презентовано свіжі числа журналу ORGANIC UA, а також видана Федерацією органічного руху України фахова література, зокрема свіжі збірки праць із серії «Світ Біодинаміки»: «Біодинамічні поради» та «Біодинаміка: сад, поле, город».

За результатами роботи ІХ Міжнародної науково-практичної конференції “Органічне виробництво і продовольча безпека” експертною комісією було визначено найкращі публікації:

І місце – стаття «ПЕРСПЕКТИВИ РОЗВИТКУ ОРГАНІЧНОГО ВИРОБНИЦТВА» – авторський колектив: Людмила РОМАНЧУК, д.с.-г.н., професор, Віталій КОВАЛЬОВ, д.с.-г.н., професор, Інна МОЖАРІВСЬКА, к.с.-г.н., асистент Поліського національного університету.

ІІ місце – стаття «СПЕЦИФІКА ФІНАНСУВАННЯ ОРГАНІЧНОГО ВИРОБНИЦТВА» – авторський колектив: Лариса НЕДІЛЬСЬКА, к.е.н., доцент, Ірина АБРАМОВА, к.е.н., доцент, Наталія КУРОВСЬКА, к.е.н., доцент Поліського національного університету.

ІІІ місце – стаття «ПЕРЕВАГИ ВИКОРИСТАННЯ ОРГАНІЧНИХ ПРОДУКТІВ У ПОВСЯКДЕННОМУ ЖИТТІ» – авторський колектив: Марія КУЧЕРУК, д.вет.н., професор, Антон СКОРОХОДЬКО, д.вет.н., професор, Марина ЗИМІНА, здобувач освітнього ступеня магістр Національного університету біоресурсів і природокористування України.

Цінні подарунки (книги, видані Федерацією органічного руху України) та грошові винагороди переможцям конкурсу, проведеного за підтримки Проєкту «Німецько-українська співпраця у сфері органічного сільського господарства», вручив Голова Правління Федерації органічного руху України Євген Милованов, який запросив науковців продовжувати досліджувати органічну тематику, публікувати статті та монографії і готуватися до нових конкурсів.