Підготовка виробників та мереж продуктової галузі України до сезону закупівель 2023-2024  
Щорічна спеціалізована Конференція «DistributionMaster: Нова реальність – виклики та рішення» представляє новий національний проект.
Мета проєкту: Поліпшення та заповнення прогалин в асортименті забезпечення продуктами харчування населення України, за рахунок визначення переліку категорій потреби мереж та пошуку під них українських виробників, а також створення умов укладання контрактів на постачання продуктів харчування на основі серії переговорів між мережами, дистриб’юторами і виробниками.
Організатор проекту – TradeMasterGroup, за підтримки програми USAID з аграрного та сільського розвитку – АГРО.
Конференція відбудеться 20 жовтня 2023 року.
Запрошуємо органічних операторів подати заявки на участь в проєкті – до 5 жовтня за посиланням.
***
Органічні конференція та фестиваль, відзнаки виробникам та державний логотип на органічній продукції – як Україна святкувала Органічний день та Органічний вересень 2023
Цього року Україна долучилась до святкування Органічного дня ЄС та міжнародного руху Органічний вересень, взяла участь в міжнародному дні дій IGrowYourFood та отримала перший органічний продукт, маркований державним логотипом України для органічної продукції.
25 вересня 2023 року на однойменній конференції, що була організована Міністерством аграрної політики та продовольства України та Громадською спілкою «Органічна ініціатива», зібралось понад 200 учасників з України та світу, щоб почути останні новини сектору та обговорити перспективи подальшого розвитку.
***
Органічні бренди України 2023
Україна, з великими земельними ресурсами, ідеальними для органічного землеробства, має великий потенціал стати ключовим гравцем на світовому ринку органічних продуктів. Країна вже входить до п’ятірки найбільших експортерів органічної продукції в ЄС та експортує свою продукцію в більше ніж 40 країн світу. Водночас забезпечуючи потреби вибагливих споживачів внутрішнього ринку — і це все в умовах економічної нестабільності та війни.
Протягом трьох років поспіль BrandStory у співпраці з органом сертифікації «Органік Стандарт» проводить та оприлюднює рейтинг найвідоміших та визнаних органічних брендів в Україні.
Ми запрошуємо вас ознайомитись з рейтингами2023 року, які були презентовані під час конференції «Органічний день в Україні»:
***
Переможці Органічної премії ЄС 2023
25 вересня 2023 року в Брюсселі було оголошено вісім переможців Органічної премії ЄС (EU OrganicAwards). Цьогоріч премія вручалась вдруге під час публічної церемонії святкування Органічного дня ЄС, а переможцями стали різні учасники європейського органічного сектору, кожен з яких демонструє досконалість у ланцюжку доданої вартості органічної продукції.
  • Найкращий органічний фермер (жінка): Клара Беніто Пачеко (Entrelobas) – Серрада де ла Фуенте, Іспанія
  • Кращий органічний фермер (чоловік): Томас Мосхос (MoschosFarm) – Касторія, Греція
  • Найкращий органічний регіон: Бургенланд, Австрія
  • Найкраще органічне місто: Відень, Австрія
  • Найкращий органічний «біо-район»: Іданья-а-Нова, БейраБайша, Португалія
  • Найкращий органічний переробник: TheMerryMill – Вікарстаун, графство Лаос, Ірландія
  • Найкращий роздрібний продавець органічних продуктів: GutWulksfelde– Tangstedt, Гамбург, Німеччина
  • Найкращий органічний ресторан/сервіс харчування: Luftburg – KolariksFreizeitbetriebeGmbH – Відень, Австрія
Цього року з майже 100 заявок з усього Європейського Союзу до короткого списку було внесено 24 кандидати. Нагадаємо: премії надаються в 7 категоріях та передбачають 8 індивідуальних нагород для різних учасників виробничого ланцюга, а також надавачів послуг та цілих регіонів.
Церемонію нагородження спільно організовують Європейська комісія, Європейський економічний і соціальний комітет, Європейський комітет регіонів, COPA-COGECA та IFOAM OrganicsEurope за підтримки Європейського парламенту та Ради.
***
Органічний Європейський Конгрес 2023
– відбувся 26-28 вересня в м. Кордова, Іспанія, зібрав учасників з-понад 24 країн Європи.
Органічний сектор має чіткі цілі та рішуче налаштований на підтримку планети в «хорошій формі», на забезпечення добробуту майбутніх поколінь, а також прагне залишатися на зв’язку для вирішення поточних екологічних та соціальних проблем. За допомогою органічного сільського господарства ми можемо трансформувати харчову систему, – зменшити кількість пестицидів, підвищити біорізноманіття, покращити якість ґрунтів і збільшити запаси води.
Існує багато можливостей для збільшення пропозиції та попиту на органічну продукцію. Уряди всіх рівнів можуть, наприклад, заохочувати сталі державні закупівлі. Це вигідно і тим, хто виробляє їжу, і нам, споживачам, та сприяє стійкості екосистеми.
Учасники конгресу та висоповажніспікери з Європейської комісії, Європейського парламенту та місцевих органів влади погоджуються, що на нас чекають зміни – політичні та кліматичні, – але цільовий показник 25% органічних земель до 2030 року залишається частиною спільного рішення.
***
Органічний дискусійний клуб у жовтні
  • 05.10 Покращення ґрунту: азотофіксація, фосфомобілізація, доступність інших елементів. Компост Джонсона.
  • 12.10 Обробіток ґрунту та підбір техніки. Методи боротьби з бурʼянами: знаряддя та механізми.
  • 19.10 Біологічні методи боротьби з хворобами. Біологічні методи боротьби зі шкідниками.
  • 26.10 Фітопатологія: важливість моніторингу хвороб. Ентомологія: оцінка шкідливості.
Початок дискусій о 16:00.
Організатори: Сільськогосподарська дорадча служба AgroCare в партнерстві з БТУ-Центром та органом сертифікації Органік Стандарт.
Ініціатива реалізується за підтримки Швейцарії в рамках швейцарсько-української програми «Розвиток торгівлі з вищою доданою вартістю в органічному та молочному секторах України» (QFTP), що впроваджується Дослідним інститутом органічного сільського господарства (FiBL, Швейцарія) у партнерстві із SAFOSO AG (Швейцарія).
Інформаційний партнер: OrganicInfo.ua