Згадаймо разом важливі події органічного сектору України у 2020 році.
2020 рік був наповнений несподіванками та викликами, але водночас він приніс багато можливостей. Чимало було зроблено для розвитку потенціалу (компетенцій) представників органів державної влади, надавачів послуг та інших учасників органічного сектору України.
- Продовжує працювати органічна робоча група при Мінекономіки за участі Держпродспоживслужби, ключових учасників органічного сектору, експертів міжнародних програм та проєктів. Вже прийнято 9 із 12 підзаконних актів Органічного Закону України. Запрошуємо ознайомитися із схемою Органічного Закону України.
- Розроблено Органічну карту України на основі даних оперативного моніторингу станом на 31.12.2019 р., що були зібрані Мінекономіки у 2020 р. від органів іноземної сертифікації, які сертифікували органічне виробництво та обіг органічних продуктів в Україні
- Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (Держпродспоживслужба) започаткувала у 2020 р. Перелік органів іноземної сертифікації.
- 2020 рік розпочався із великого заходу ягідного сектору – конференції «Органічний ягідний бізнес: помилки 2019 – перспективи 2020» (31.01.2020, м. Київ, організатори: Organic Business School, асоціація «Ягідництво України», орган сертифікації «Органік Стандарт»). У заході взяли участь понад 100 учасників аби дізнатися про останні тенденції глобального ягідного ринку, ознайомитися із досягненнями минулого сезону, інноваціями та змінами векторів на ринку. Головна подія щодо органічних ягід проходила в рамках міжнародного ягідного форуму S–FRUIT TRANSFORMATION.
- Україна взяла участь у найбільшій міжнародній виставці органічної продукції «Біофах» все сьомий рік поспіль (12-15.02.2020 р., м. Нюрнберг, Німеччина). 37 українських компаній-експонентів загалом взяли участь у виставці в рамках Національного павільйону України (Organic Ukraine Business Hub, організатор: ГС «Органічна Україна»), стенду Міжнародного торгового центру (ITC) та як індивідуальні експоненти. Перейдіть за посиланням, щоб проглянути каталог українських компаній-експонентів на виставці «БіоФах 2020». Офіційна делегація складалася із представників Мінекономіки, Держпродспоживслужби та державної установи «Офіс з просування експорту України». В рамках виставки «Біофах 2020» було проведено круглий стіл для органів іноземної сертифікації, а також відбулися двосторонні зустрічі представників Мінекономіки, Держпродспоживслужби зі своїми міжнародними колегами та органами іноземної сертифікації.
- Важливим етапом стало створення Органічної ініціативи із залученням багатьох зацікавлених сторін (квітень 2020 р.), ключовою метою якої є збільшення торгівлі українською органічною продукцією з вищою доданою вартістю. Органічна ініціатива розпочала підготовку до створення спільної комунікаційної кампанії, що спрямована на кінцевого споживача, для популяризації органічної продукції в Україні. На запит Органічної ініціативи було проведено дослідження щодо ставлення українських споживачів до органічних продуктів, яке можна порівняти із аналогічним дослідженням ЄС.
2020 рік вніс свої корективи у наше буденне життя та ми перейшли в онлайн-еру. Органічному сектору України вдалося професійно опанувати різноманітні онлайн-інструменти, знайти онлайн-рішення та провести ряд успішних органічних онлайн-заходів.
- Конгрес «Органічна Україна 2020» (02-04.04.2020) вже вчетверте зібрав органічну спільноту для обговорення ключових питань органічного ринку. Цьогоріч ГС «Органічна Україна» вперше провела захід онлайн та залучила понад 500 учасників із 8 країн.
- Для розвитку органічного сектору України вкрай важливі розвиток та підтримка в областях, залученість та сприяння місцевої влади, тому, починаючи з червня і до жовтня 2020 р. проходили регіональні форуми «Органічна Україна» у всіх 24-х областях України (організатори: обласні державні адміністрації, ГС «Органічна Україна» під патронатом Мінекономіки). За період 4-місячного марафону було реалізовано 120 годин політичного діалогу і понад 800 учасників приєдналися до онлайн-заходів.
- Безпечність – це основа основ, яку потрібно забезпечувати усім операторам. З цією метою у червні 2020 р. було організоване 4-денне навчання щодо вимог українського законодавства з безпечності та деяких показників якості харчових продуктів. Учасники дізналися про практичні аспекти впровадження НАССР. Також у грудні 2020 р. відбулася серія тренінгів про вимоги щодо безпечності харчових продуктів для виробників органічної продукції. Організатори заходів: програма QFTP, орган сертифікації «Органік Стандарт».
- Пишаємося тим, що Україна посіла 1 місце в Європі та 2 місце у світі за обсягами імпортованої органічної продукції до ЄС за підсумками 2019 року. Дізнайтеся про місце України на міжнародній арені зі звіту Єврокомісії «Імпорт органічних агропродовольчих товарів в ЄС: ключові зміни 2019».
- Цього року протягом червня-грудня орган сертифікації «Органік Стандарт» спільно із ключовими учасниками органічного сектору, ДУ «Офіс з просування експорту України» провів серію із 6 експортно-орієнтованих онлайн-тренінгів для українських експортерів органічних продуктів.
- З успіхом відбулися органічні заходи в рамках 32-ї Міжнародної агропромислової виставки «АГРО-2020» (11-14.08.2020 р.), а саме: Спеціалізована виставка-ярмарок органічних продуктів і технологій «ORGANIC-2020» та конференція «Органік: знання, досвід, результат»; а також XII Всеукраїнський Ярмарок органічних продуктів (19.09.2020 р.). Організатор заходів: Федерація органічного руху України за підтримки Мінекономіки.
- Сотні переглядів отримала серія онлайн-заходів, присвячена розвитку органічної торгівлі, так звані, «експертні дзвінки», які були організовані надавачем послуг органічного сектору Марією Махновець (ГС «Український органічний кластер») за участі різних експертів. Учасники заходів мали чудову нагоду виграти смачні органічні подарунки від партнерів заходу – українських органічних виробників. Переглянути відеозаписи «експертних дзвінків» на Facebook сторінці організатора.
- 26 листопада 2020 р. успішно відбулася VII Міжнародна конференція «Органічна переробка та торгівля 2020» в онлайн-форматі (організатори: ГС «Органічна Україна», орган сертифікації «Органік Стандарт» під патронатом Мінекономіки). Запрошуємо Вас скласти своє новорічне меню з органічних продуктів українських виробників, що зібрані у каталозі готових органічних харчових продуктів. Дізнайтеся, де знаходиться найближчий до Вас магазин із органічними продуктами, у розділі «Магазини».
Ми радіємо тому, що у 2020 році Державна установа «Офіс з просування експорту України» почала підтримувати українських експортерів органічної продукції та розвиток органічного сектору України в цілому.
Цього року було напрацьовано низку інформаційних матеріалів на органічну тему, серед яких:
- Інфографіка та вибрані таблиці з книги FiBL-IFOAM «Світ органічного сільського господарства. Статистика та нові тенденції 2020» (українською та російською мовами) – Світ органічного сільського господарства 2018 р., Органічне сільське господарство в Європі 2018 р., Органічне сільське господарство в Європейському Союзі 2018 р., Використання земель в органічному виробництві 2018 р.; Органічні сільськогосподарські землі 2018 р.; Органічні виробники 2018 р.; Роздрібні продажі органічних продуктів 2018 р.; Європа: органічні сільськогосподарські землі 2018 р.; Європа: роздрібні продажі органічних продуктів 2018 р.; Органічне сільське господарство: ключові показники та країни-лідери (сторінка 19); Європа і Європейський Союз: ключові показники 2018 року (сторінка 226); Законодавство в галузі органічного сільського господарства:кількість країн за регіонами 2019 р. (таблиця 40, сторінка 152); Законодавство в галузі органічного сільського господарства: поточний стан за країнами (таблиця 41, сторінки 155-158).
- Результати дослідження ринку органічної продукції за 2016-2019 роки в Україні (інфографіка 2018 р., 2019 р. – Огляд ринку 2018, Внутрішній ринок 2018, Імпорт української органічної продукції в світі 2018, Імпорт української органічної продукції в ЄС (країни) 2018, Імпорт української органічної продукції в ЄС (обсяги) 2018; Огляд ринку 2019, Експорт української органічної продукції 2019, Імпорт української органічної продукції в світі (країни) 2019, Імпорт української органічної продукції в ЄС (країни) 2019, Імпорт української органічної продукції в ЄС (обсяги) 2019
- Органічний ринок в Україні, інформаційний бюлетень (12.02.2020 р.)
- Перелік допоміжних продуктів для використання в органічному виробництві 2020
- Довідник консультантів з органічного виробництва та ринку органічних продуктів 2020
- Методичні рекомендації щодо застосування законодавства у сфері органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції
- Схема контролю в органічному секторі в Україні
- Схема контролю в органічному секторі в ЄС
Інформація щодо органічного виробництва була внесена у Добровільний національний огляд щодо прогресу України у досягненні Цілей Сталого Розвитку (SDG).